Byt språk på tangentbordet på Mac

När du använder en Mac dator och vill kunna skriva på olika språk är det praktiskt att byta tangentbordets språk. De fysiska knapparna på ditt tangentbord förblir fortfarande samma språk, såklart – men bokstäverna du ser på skärmen ändras!

Inmatningskällor är de olika språken för tangentbordet

Att växla mellan olika språk på tangentbordet kan även kallas att byta inmatningskälla.

Detta ord förekommer när du klickar runt i inställningarna på din Mac.

Lägg till ett annat språk för tangentbordet

  1. Klicka  > Välj Systeminställningar
  2. Klicka på Tangentbord
  3. Klicka på Textinmatning och Redigera
  4. Klicka + för att lägga till ett nytt språk. T.ex. arabiska.
  5. Klicka på Lägg till

Nu har du lagt till ytterligare ett språk som kan användas med ditt tangentbord.

Ändra språket för tangenbordet

Högst upp i högra hörnet ser du klockan. Till vänster om klockan ser du nu en flagga/text (beroende på vilken version av macOS du har).

  1. Klicka på flaggan/texten och klicka på det språk du vill använda.

Rekommenderade inlägg

Baserat på att du har läst "Byt språk på tangentbordet på Mac"
Grundläggande ord

Grundläggande ord

Nätverk & internet Internet: Det världsomspännande nätverket som gör det möjligt för människor att kommunicera med varandra via smarta telefoner, plattor och datorer. Internet består av ett växande antal hemsidor som du kan besöka för att hitta information, kommunicera, shoppa eller konsumera underhållning. Synonymer till internet är webben eller nätet Bredband: Olika typer av tekniker […]

Gmail-appen

Lär dig använda Gmail-appen i din telefon Vad är Gmail? Gmail är en gratis e-posttjänst från Google som du kan använda på din dator, telefon eller surfplatta. I denna guide går vi igenom grundfunktionerna i telefon-appen som du kan ladda hem från App Store eller Play Butik. Vi rekommenderar därför att du följer guiden med […]

Grunder i Safari

Safari är den populäraste appen för att surfa på internet med Apples telefoner och surfplattor. Lär dig vad alla funktioner i appen kallas och hur de används. Fullt med övningar som hjälper dig att klicka rätt utlovas!

YouTube: Hemsida

YouTube – världens största videodelningstjänst YouTube är en hemsida och app där användare kan ladda upp egna videoklipp. Majoriteten av använda använder dock tjänsten för att titta på videoklipp som andra personer, organisationer och företag har laddat upp. En av anledningarna till att YouTube är så populärt är det stora antalet videor som du kan […]

Köpa ny surfplatta

Det är en hel del att tänka på när du står inför beslutet att köpa en ny surfplatta. I det här blogginlägget kommer vi att gå igenom de vanligaste och kostsamma misstagen som folk gör när de väljer ny surfplatta. Vi har delat in blogginlägget i olika sektioner, där varje del ger dig konkreta råd […]

Röstassistenter

Röstassistenten lyssnar på din röst och hjälper dig. Du kan säga åt den att göra olika saker eller ställa frågor och få svar. Ungefär som en robot i telefonen.

Cookies

När du accepterar cookies så kommer webbplatsen spara information om dig i din dator, telefon eller surfplatta. Denna information finns i en liten datafil, och den är fylld av data(information) som refereras till som cookies.

Doro: Meddelanden

Att skicka SMS är ett smidigt och snabbt sätt att hålla kontakt. Med en Doro-telefon skickar du SMS genom att börja med att klicka på knappen ”Skicka” på startskärmen.

© 2023 Tech Teach Sverige AB. All rights reserved.