Byt språk på tangentbordet på Mac

När du använder en Mac dator och vill kunna skriva på olika språk är det praktiskt att byta tangentbordets språk. De fysiska knapparna på ditt tangentbord förblir fortfarande samma språk, såklart – men bokstäverna du ser på skärmen ändras!

Inmatningskällor är de olika språken för tangentbordet

Att växla mellan olika språk på tangentbordet kan även kallas att byta inmatningskälla.

Detta ord förekommer när du klickar runt i inställningarna på din Mac.

Lägg till ett annat språk för tangentbordet

  1. Klicka  > Välj Systeminställningar
  2. Klicka på Tangentbord
  3. Klicka på Textinmatning och Redigera
  4. Klicka + för att lägga till ett nytt språk. T.ex. arabiska.
  5. Klicka på Lägg till

Nu har du lagt till ytterligare ett språk som kan användas med ditt tangentbord.

Ändra språket för tangenbordet

Högst upp i högra hörnet ser du klockan. Till vänster om klockan ser du nu en flagga/text (beroende på vilken version av macOS du har).

  1. Klicka på flaggan/texten och klicka på det språk du vill använda.

Rekommenderade inlägg

Baserat på att du har läst "Byt språk på tangentbordet på Mac"

Cookies

När du accepterar cookies så kommer webbplatsen spara information om dig i din dator, telefon eller surfplatta. Denna information finns i en liten datafil, och den är fylld av data(information) som refereras till som cookies.

Säkerhetskopiera med Google

Säkerhetskopiera med Google Om din enhet går sönder eller tappas bort är det skönt att slippa förlora all information.En säkerhetskopia (backup) är lösningen. Dina bilder, videor, kontakter, appar och all annan information kallas för data. All data på dina enheter kan kopieras och sparas automatiskt till en säker plats så att du enkelt kan komma […]

Android – Hemskärmen

Hemskärmen är startsidan på din Android-enhet. Här kan du placera de appar du använder varje dag och vill ha enkel tillgång till. Lär dig vad de andra sakerna som syns är till för!

Google Chrome: Android

Lär dig vad alla delar i appen Google Chrome kallas och vad de används för. Övningar för att söka och surfa.

Rita på iPad

Om du älskar att teckna och är trött på att vässa pennan eller rengöra penslarna bör du fundera på om en iPad kan ersätta pennan och blocket. Ett tjockt, fint papper för akvarellmålningar går inte att ersätta men du kan aldrig ha ett mer lättillgängligt verktyg för att skapa än en iPad. Två olika typer […]

Köpa ny dator

Det är mycket att tänka på när du ska köpa en ny dator. I det här blogginlägget kommer du få ta del av de dyraste och vanligaste misstagen gemene person begår när hen köper en ny dator. Blogginlägget är uppdelat i olika sektioner. I varje sektion får du konkreta tips på vad du kan tänka […]

Röstassistenter

Röstassistenten lyssnar på din röst och hjälper dig. Du kan säga åt den att göra olika saker eller ställa frågor och få svar. Ungefär som en robot i telefonen.

Roliga muspekare i Google Chrome

Ändra din muspekares utseende gratis Ibland är det roligt med lite förändring, och då kan det vara kul att testa att ändra utseendet på muspekaren i webbläsaren Google Chrome. I detta inlägg får du lära dig hur du gör det helt gratis. Det finns ett så kallat Tillägg som du kan installera i din webbläsare […]

© 2024 Tech Teach Sverige AB. All rights reserved.