fbpx
Byt språk på tangentbordet på Mac

Du kan enkelt byta språk på din dators tangentbord om du brukar skriva tecken som inte finns på tangentbordets fysiska knappar. Detta är praktiskt om du har köpt en dator utomlands eller om du vill kunna skriva kinesiska tecken, till exempel.

Så gör du

Börja med att navigera till Systeminställningar genom att klicka på det lilla  i övre vänstra hörnet på skärmen.

Klicka sedan på Tangentbord och välj Inmatningskällor.

Klicka på + och skriv in namnet på språket du vill lägga till. Markera språket och välj Lägg till.

För att ändra inmatningskällan(språket dina tangenter skriver) navigerar du till toppen av skärmen, till menyraden, och klickar på flaggan som signalerar vilket språk du skriver på för tillfället. Sedan klickar du på det alternativa språket du just lade till.

Om du vill göra detta snabbare, samtidigt som du skriver kan du även använda kortkommandot CTRL + OPTION + SPACE (se bild) för att växla mellan olika språk.