Säkerhetskopiera till iCloud

Säkerhetskopiera till molnet

Om din enhet går sönder eller tappas bort är det skönt att slippa förlora all information. En säkerhetskopia (backup) är lösningen.

Dina bilder, videor, kontakter, appar och all annan information kallas för data. All data på dina enheter kan kopieras och sparas automatiskt till en säker plats så att du enkelt kan komma åt den när olyckan är framme. Den säkra platsen är molnet.

iCloud – molnet för Apple

Det finns flera olika leverantörer av molntjänster. För de flesta iPhone- och/eller iPad-användare så är iCloud det bästa och enklaste alternativet för att göra regelbundna säkerhetskopior till molnet.

Slå på iCloud-säkerhetskopiering

  1. Öppna appen Inställningar
  2. Klicka på [Ditt Namn] högst upp på sidan
  3. Klicka iCloud > iCloud-säkerhetskopia
  4. Se till att aktivera säkerhetskopia

När du gjort detta en gång, följ steg 1–3 och klicka på Säkerhetskopiera nu för att göra en kopia manuellt. Annars görs kopian regelbundet, då anges en tid. Se exempel.

Bra att veta

  • Ditt Apple-ID & lösenord behövs för att komma åt din säkerhetskopia
  • Det är gratis att säkerhetskopiera upp till 5 GB data till iCloud
  • Ladda gärna enheten & var ansluten till Wi-Fi när backup görs
  • Sedan iOS 16 kan säkerhetskopior göras via mobilnätet

Lägg till mer utrymme i iCloud

Det är vanligt att iCloud-backuper inte görs för att det är slut på plats i iCloud. Kontrollera hur mycket plats du har i iCloud genom att öppna Inställningar > [Ditt Namn] > iCloud > Hantera lagring.

Det finns plats i iCloud och dina säkerhetskopior bör fungera korrekt.
iCloud är fullt. Hantera lagring och köp mer utrymme för att fortsätta göra säkerhetskopior. 50 GB kostar 9 kronor/månad.

Därför ska du säkerhetskopiera till molnet

Syftet med en säkerhetskopia är att spara din information på en säker plats som kan hämtas till en annan enhet. Detta är praktiskt när du köper en ny telefon eller surfplatta. Då kan du hämta hem all din data från molnet till den nya enheten.

När du hämtar hem en säkerhetskopia till en ny enhet kommer apparna ligga på samma plats. Alla bilder och inställningar finns också kvar.

För att detta skall fungera behöver du se till att säkerhetskopiera din enhet regelbundet. Du kan använda enheten under tiden den kopieras. Den första säkerhetskopian kan dröja flera timmar. När den första kopian är klar kommer bara den senaste datan laddas upp och det går oftast på ett par minuter.

Rekommenderade inlägg

Baserat på att du har läst "Säkerhetskopiera till iCloud"

Android: Introduktion

Smartphone-marknaden är delad i två delar: iPhone och Android. Den stora skillnaden mellan dessa typer av smarta telefoner ligger inte i det fysiska utseendet utan stället i de två olika operativsystemen som telefonerna kör: Android eller iOS.

Skapa bokmärken i Google Chrome

Spara och sortera dina favorithemsidor Om du gillar att hålla ordning och reda kommer du att uppskatta den nya kunskap denna guide kommer att ge dig. Syftet med guiden är städa upp bland dina så kallade bokmärken i programmet Google Chrome för att enklare och snabbare kunna spara, hitta och besöka dina favorithemsidor. Ett bokmärke […]

Grunder i Safari

Safari är den populäraste appen för att surfa på internet med Apples telefoner och surfplattor. Lär dig vad alla funktioner i appen kallas och hur de används. Fullt med övningar som hjälper dig att klicka rätt utlovas!

Introduktion till Gmail.com

Gmail är en gratis e-posttjänst från Google som du kan använda på din dator, telefon eller surfplatta. I denna DigiGuide går vi igenom grundfunktionerna i webbmejlen, alltså hemsidan gmail.com.

Vi rekommenderar att du följer guiden på en dator för att följa instruktionerna enklast. Surfa in på hemsidan gmail.com och logga in med din Gmail-adress för att följa DigiGuiden.

iPhone/iPad: Appar

Lista över alla förinstallerade appar på din iPhone/iPad. Lär dig vad apparna heter och används för. Instruktioner för att radera appar finns längst ned i inlägget.

Cookies

När du accepterar cookies så kommer webbplatsen spara information om dig i din dator, telefon eller surfplatta. Denna information finns i en liten datafil, och den är fylld av data(information) som refereras till som cookies.

Ny iPad? 15 appar att testa!

Har du precis köpt en ny iPad och är peppad inför att se vad den går för? Då har du hittat rätt. I denna lista hittar du 15 utvalda appar för dig som hatar att hitta appar som gör dig besviken.

YouTube: Hemsida

YouTube – världens största videodelningstjänst YouTube är en hemsida och app där användare kan ladda upp egna videoklipp. Majoriteten av använda använder dock tjänsten för att titta på videoklipp som andra personer, organisationer och företag har laddat upp. En av anledningarna till att YouTube är så populärt är det stora antalet videor som du kan […]

© 2024 Tech Teach Sverige AB. All rights reserved.